ul. Kochanowskiego 17A 60-846 Poznań
+48 530 578 888

Implanty

B

raki w uzębieniu, zwłaszcza w przedniej części szczęki, to poważny problem zarówno ze względów estetycznych, psychologicznych, społecznych, jak i zdrowotnych. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji są implanty – najbardziej komfortowe uzupełnienie braków zębowych.

Implantacja polega na wszczepieniu do kości tytanowego implantu, który będzie pełnił funkcję korzenia zęba. Stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno w przypadku pojedynczych, jak i większych braków zębowych. Nie wymagają również szlifowania zębów znajdujących się w sąsiedztwie luki zębowej.

Wskazania:

  • brak pojedynczego zęba
  • brak zębów trzonowych
  • bezzębie
  • zatrzymanie procesu zaniku kości

Opis zabiegu:

Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu konsultacji odnośnie oczekiwań Pacjenta oraz ocenie stanu jego jamy ustnej, a także okolicy miejsca, w które ma być wszczepiony implant, w tym dna zatoki szczękowej czy kanału żuchwy.

Leczenie przeprowadzane jest 3 etapach, przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Pierwszy z nich polega na wszczepieniu implantu, którego okres wgojenia trwa od 4 do 7 miesięcy. Po tym czasie następuje wkręcenie śruby gojącej na czas 2 tygodni.

Ostatni etap sprowadza się do zamocowania korony zębowej. Ze względu na długi okres trwania leczenia, na jego czas Pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

Zaleca się, by implantacja miała miejsce w jak najkrótszym okresie po ekstrakcji w celu uniknięcia pogorszenia się warunków kostnych oraz przemieszczania zębów sąsiadujących z luką w uzębieniu.

Przeciwwskazania:

  • choroby serca, płuc, wątroby i tarczycy
  • cukrzyca
  • hemopatia
  • osteoporoza

Najczęściej zadawane pytania

Czym są implanty zębowe?

Stosowane aktualnie implanty to niewielkie, tytanowe śruby, które umieszcza się w kościach szczęk. Ich celem jest zastąpienie korzenia brakującego zęba i stworzenie podbudowy dla nowej korony zęba.

Na czym polega wszczepienie implantów?

Zabieg polega na wykonaniu w dokładnie wyznaczonych miejscach kości szczęki niewielkich otworów, do których następnie zostaną wkręcone implanty. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby założonych wszczepów – zazwyczaj trwa od 30 minut do 2 godzin. Przez 3-6 kolejnych miesięcy ma miejsce gojenie się implantów. Bez problemu pacjent może wówczas korzystać tymczasowo z protez tradycyjnych.

Po upływie odpowiedniego czasu na ponownej wizycie lekarz odkrywa wierzch wszczepu i na kilkanaście dni mocuje w nim tzw. śrubę gojącą, która przedłuża implant aż po brzeg dziąsła. W tym czasie ma miejsce zupełne wygojenie się śluzówki i ukształtowanie się dziąsła w naturalnym kształcie. Kolejny etap polega już tylko na pobraniu wycisku przez lekarza i przygotowaniu ostatecznego kształtu korony, mostu lub protezy zatrzaskowej, którą następnie przymocowuje się do implantów.

Czy warto zdecydować się na implanty?

Braki w uzębieniu, nawet pojedyncze, są poważnym problemem nie tylko natury estetycznej, ale i czynnościowej, ponieważ mogą zaburzać funkcję żucia. Oprócz tego, często powodują spadek pewności siebie i poczucia własnej atrakcyjności. Implanty zębowe są zatem doskonałym sposobem na to, by przywrócić pacjentowi piękny uśmiech, a co za tym idzie – również komfort fizyczny i psychiczny. O tym, że warto zdecydować się na implanty, decyduje również fakt, że metoda ta umożliwia trwałe odtworzenie brakującego uzębienia, w dodatku zapewniając w pełni naturalny i estetyczny efekt. Implanty zębowe pozwalają także uniknąć problemów związanych z tradycyjnymi uzupełnieniami protetycznymi.

Czy każdy może mieć wszczepione implanty?

Każdy zabieg wszczepienia implantów poprzedzony jest szczegółowym badaniem jamy ustnej, z uwzględnieniem stanu zębów, dziąseł, a także ilości tkanki kostnej w miejscach, w których mają zostać wszczepione implanty. Na decyzję o podjęciu zabiegu ma wpływ również ogólny stan zdrowia pacjenta. Osoby cierpiące na ciężkie choroby ogólnoustrojowe, psychiczne oraz przewlekłe bądź też przyjmujące niektóre leki, np. sterydy, nie mogą zostać poddane zabiegowi.

Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?

Implantologia to w pełni bezpieczna metoda uzupełniania ubytków zębowych – oczywiście jeśli tylko zabieg wykonuje lekarz specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej i szczękowej.

Czy zabieg wszczepienia implantów jest bolesny?

Każdy tego typu zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego też pacjent nie jest narażony na odczuwanie bólu.

Na czym polega rekonstrukcja kości przed wszczepieniem implantów?

Chirurgia rekonstrukcyjna niezbędna jest w sytuacji, gdy w wyniku paradontozy, osteoporozy, zmian okołowierzchołkowych lub też nieostrożnego usuwania zębów dochodzi do ubytku kości. Polega na przygotowaniu kości do wszczepienia implantu poprzez podniesienie dna zatoki szczękowej. W tym celu lekarz wykorzystuje materiału pobudzające tworzenie się tkanki kostnej, które jednocześnie pełnią rolę pewnego rodzaju matrycy, na której ma narastać kość uzupełniająca istniejący ubytek.

Czy implanty mogą zastąpić całe uzębienie?

Wskazaniami do protetycznego leczenia są zarówno pojedyncze braki w uzębieniu, jak również mnogie czy całościowe. W takim przypadku liczba implantów nie musi być równa liczbie utraconych zębów. Aby przywrócić bezzębnej szczęce całe uzębienie wystarczy od 6 do 8 implantów – tyle wystarczy, by wykonać ceramiczny most, który będzie na stałe osadzony na zakotwiczonych w kości filarach. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko osiągać bardzo dobre efekty estetyczne, ale i skutecznie odtwarzać czynności życia. Implanty to także gwarancja trwałych efektów i komfortu użytkowania.

Jak trwałe są implanty?

Implant zębowy, w przeciwieństwie do części protetycznej (np. części z porcelany), jest niezniszczalny. Na efekt terapii może mieć jednak wpływ sposób, w jaki reaguje organizm na ciało obce, jakim jest implant. Nie bez znaczenie są również choroby oraz nałogi.

Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu wszczepienia implantów oraz korzystnym ogólnym stanie zdrowia pacjenta ryzyko wystąpienia komplikacji nie występuje. Do naturalnych skutków ubocznych zabiegu można za to zaliczyć niewielkie, krótkotrwałe dolegliwości bólowe i obrzęk dziąseł. Poważniejsze powikłania nie powinny występować – pacjent bowiem w celach profilaktycznych przez kilka dni po zabiegu przyjmuje antybiotyk.