ul. Kochanowskiego 17A 60-846 Poznań
+48 530 578 888

Lipofilling (Lipotransfer)

L

ipofilling jest metodą wypełniania i modelowania, liftingu, nawilżenia i rewitalizacji skóry twarzy oraz całego ciała za pomocą autologicznej tkanki tłuszczowej. Nieomal wszystkie, nawet najdelikatniejsze okolice naszego ciała mogą zostać poddane tej procedurze (twarz, szyja, dekolt, powierzchnia grzbietowa rąk, ramiona, pośladki, brzuch itd.) Jest to naturalna alternatywa dla zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy chemicznych lub implantów. Jest to metoda skuteczna, mało inwazyjna, bezpieczna i dająca naturalne rezultaty. Około 70% tłuszczu pozostaje na zawsze, zaś 30% zostaje zaabsorbowane w przeciągu 6 miesięcy.

Tłuszcz używany przy tej metodzie można pozyskać z każdej okolicy ciała poprzez liposukcję. Najczęściej pobiera się go z okolicy brzucha lub ud. Opisywany zabieg może być stosowany do odmłodzenia twarzy, szyi, dekoltu, powierzchni grzbietowej rąk, modelowania policzków, czy też powiększania ust. Pozwala uzyskać bardzo naturane, dyskretne rezultaty w redukcji zmarszczek, zagłębień i wiotkości delikatnej okolicy oczu, jak również leczeniu blizn. Wyjątkowo dobre rezulalty osiaga się przy niwelowaniu wiotkości skóry i jej liftingowaniu.

Komórki tkanki tłuszczowej są materiałem bardzo delikatnym i wrażliwym. Ulegają łatwemu uszkodzeniu lub są niszczone, gdy postępuje się z nimi w sposób niewłaściwy. Aby uzyskać dobre wyniki przeszczepiania autologicznej tkanki tłuszczowej konieczne jest zastosowanie odpowiedniej, delikatnej metody uzyskiwania i transferu tkanki tłuszczowej. Aby uniknąć zanieczyszczenia oraz aby zmaksymalizowa żywotno tkanki, konieczne jest zminimalizowanie ekspozycji na powietrze i unikanie mechanicznego uszkodzenia.

Po zastosowaniu miejscowego znieczulenia, które minimalizuje krwawienie w tym obszarze, skóra jest delikatnie nacinana, zaś tłuszcz jest zasysany za pomocą tępej igły (kaniuli) o odpowiedniej grubości tak aby nie uszkodzić wrażliwych komórek tłuszczowych.

Następnie pozyskany tłuszcz jest separowany w procesie wirowania horyzontalnego w celu oddzielenia krwi oraz środka znieczulającego od komórek tłuszczowych. Odseparowany tłuszcz przed aplikacją łączymy z autologicznym osoczem bogatopłytkowym pozyskanym uprzednio z krwi Pacjenta w ściśle okreslonej proporcji.

Kolejnym etapem jest iniekcja przygotowanego preparatu w miejsce, które chcemy skorygować, poddać zabiegowi. Do tego celu wykorzystuje się bardzo cienkie kaniule.

Sztuką transferu tłuszczu jest wstrzykiwanie tylko niewielkiej ilość produktu. W ten sposób tłuszcz będzie bezpośrednio otoczony przez tkanki, co sprzyja jego wzrostowi. Dzięki temu zwiększymy przeżywalność komórek tłuszczowych. Również w tym celu autologiczny tłuszcz jest mieszany z osoczem bogatopłytkowym Autologic Therapy PRP.

Dodatkowo zaleca się aby każdy Pacjent, który planuje zabieg lipofillingu wykonał zarówno przed, jak i po serię 4-6 zabiegów karboksyterapii. Przed lipofillingiem zastosujemy terapię dwutlenkiem węgla w miejscu (brzuch, uda) skąd będzie pobrana tkanka tłuszczowa w celu lepszego jej przygotowania do liposukcji.

Po lipofillingu karboksyterapię zastosujemy w miejscu przeszczepu tkanki tłuszczowej w celu dotlenienia i odżywienia komórek tłuszczowych i zmaksymalizowania ich przeżywalności.

Ciało ludzkie nie jest idealne – podczas, gdy w niektórych partiach ciała zauważalny jest nadmiar tkanki tłuszczowej, w innych występuje wyraźny jej brak.

Lipofilling (lipotrasfer) to zabieg, wykorzystujący nowatorski system, który umożliwia pobranie i separację tkanki tłuszczowej, by w dalszej kolejności wykorzystać ją do uzyskania efektu liftingu objętościowego piersi oraz pośladków. Zabieg ten należy do bezpiecznych, o niewielkim stopniu inwazyjności oraz niskim ryzyku powikłań. Dużym atutem lipotransferu jest także jego naturalność, a więc brak wykorzystania obcych dla organizmu substancji oraz materiałów, co niweluje możliwość odrzucenia oraz wywołania alergii.

Wskazania:
 • modelowanie kształtu i powiększenie piersi
 • utrata jędrności biustu
 • rekonstrukcja po mastektomii
 • chęć poprawienia kształtu pośladków
 • poprawa kondycji ciała po okresie ciąży
 • ubytki tkanki po zabiegach chirurgicznych
 • blizny zanikowe
 • chęć pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Efekty:
 • powiększone nawet o jeden rozmiar oraz ujędrnione piersi
 • uwydatnione i podniesione pośladki
 • wymodelowane łydki
 • uwydatnione mięśnie klatki piersiowej
 • poprawa nawilżenia, jędrności oraz odmłodzenie ciała
 • korekta blizn zanikowych

Opis zabiegu:

Przed zabiegiem ma miejsce wywiad z pacjentem, wówczas lekarz zleca także niezbędne do wykonania badania. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od obszaru zabiegowego. Lipofilling polega, w pierwszej kolejności, na pobraniu z ciała pacjenta tkanki tłuszczowej z okolic bioder, brzucha lub ud, za pomocą kaniuli. Następnie system Adivive z pobranego materiału odseparowuje tkanki wzbogacone w komórki macierzyste, które w dalszej kolejności wstrzykiwane są w wybraną partię ciała.

Zabieg trwa ok. 60 minut. Efekty w postaci zwiększenia objętości i uelastycznienia skóry widoczne są po upłynięciu kilku dni. Efekt odmładzający pojawia się stopniowo w ciągu 3 miesięcy. Rezultaty zabiegu utrzymują się przez wiele lat – w zależności od ilości wstrzykniętej tkanki tłuszczowej oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Ewentualne skutki uboczne:

Po zabiegu pojawia się obrzęk i zasinienie obszaru zabiegowego, które znikają w ciągu ok. 3 dni.

Ograniczenia i zalecenia po zabiegu:
 • po zabiegu przez ok. tydzień należy unikać wysiłku fizycznego
 • w ciągu 2 tygodni zaleca się unikać gorących kąpieli, sauny oraz basenu
 • miejsca poddane zabiegowi zaleca się poddawać masażom według zaleceń lekarza
Ograniczenia i zalecenia po zabiegu:
 • po zabiegu przez ok. tydzień należy unikać wysiłku fizycznego
 • w ciągu 2 tygodni zaleca się unikać gorących kąpieli, sauny oraz basenu
 • miejsca poddane zabiegowi zaleca się poddawać masażom według zaleceń lekarza